Afghánistán, Pákistán
Poznávací zájezdy Afgánistán - Pákistán. Írán, Západní Čína, Kyrgyzstán křížem přes Karakoram, Hindukúš, Himálaje, Pamír, Kunlun, Ťan Šan; každý o tomto regionu hovoří, nikdo ho neviděl; nejexotičtější hedvábná cesta, cesta vašeho života; úžasná cesta, kterou jsme projeli jako první CK v Čechách.
Program poznávacího zájezdu Afghánistán, Pákistán
Den 1 - 3
Odlet do nejposvátnějšího města šíitů MASHAD. Komplex Imáma Rezy a nádherná mešita Gohar Šád z 15. století, kde v soudný den usedne velký Mahdi spolu s Ježíšem Kristem. Proč právě tady? Asi si budete myslet, že toto je vrchol zájezdu. Omyl. Přesun na afghánské hranice. Vstupujeme do výjimečné země. Příjezd do Heratu.
Den 4
HERAT – zmiňoval ho již Herodotos. Perla provincie KHOROSTAN. Vystřídali se zde Alexandr Makedonský, perští králové, Timur, seldužští Turci i britští dobyvatelé. Zde ležela slavná Baktrijská říše. Úzké uličky hliněného města, hrobka Jamiho, slavného básníka z 15. století, vstup do Páteční mešity, nejkrásnější v celé zemi, most přes řeku HARI, ale i židovský hřbitov. Proč právě zde? Jsme světelné roky vzdáleni od našeho světa. Odlet do hlavního města.
Den 5
KÁBUL je starý téměř 3500 let. Co se zachovalo z města, které bylo centrem Mughalské říše? Město parků, mešit, ale i nesčetných mauzoleí. Nevynecháme ani prezidentský palác. U silného čaje si na chvíli odpočineme a přeletíme do města Mazar-i -Sharif. Bezpečnostní kontroly. Západ slunce s výhledem na celé město.
Den 6
MAZAR-I-SHARIF (v překladu krásná svatyně) má nejvíce zachovaných památek z celého Afghánistánu. Centrum islámské a helénistické kultury. Modrá mešita architekturou připomíná Samarkand, prý je zde pohřben Ali. Cestovatelská bomba – BALKH. Řecké město, jaké nenajdete ani v samotném Řecku. Jsme tu sami. Vzniklo právě zde zoroastriánské náboženství? Plné, náročné, ale intenzivní dny. Zvládáte ještě?
Den 7 - 11
Přelet do Pákistánu a následně přesun přes nejvýše položenou cestu na světě Karákóram Highway. Cesta, kde se setkává pohoří Hindúkuš, Himálaj a Karákóram. Možná uvidíme i devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat (8126 m). Cesta plná pestrobarevných pákistánských kamionů. Přespíme v údolí HUNZA s výhledem na šestitisícovky. Po překročení čínských hranic k okraji pouště Taklamakan a následně do Kašgaru. Hrobky, jezero Karokul, výhledy na hory Pamíru a Kun Lunu.
Den 12
KAŠGAR: prohlídka města s úzkými středověkými uličkami. Návštěva místního bazaru, kam stále chodí obchodníci z okolních zemí. Uzbekové, Kyrgyzové, Kazaši, Pákistánci... Každý ve svém národním kroji a čínština se mísí s ruštinou, urdštinou, tádžičtinou... Nakoupíte suvenýry za směšné ceny nebo se raději necháte omámit vůní šafránu z Mašadu, sušeným ovocem ze Samarkandu, štiplavým kořením z Buchary nebo čajem z Pákistánu? Zkusíme muslimské lázně? Večer si nad čajem pochutnáme na skvělém skopovém s čerstvým chlebem upečeným přímo před námi. Anebo ochutnáte laghman, čerstvé ručné dělané těstoviny?
Den 13 - 15
Přesun přes hraniční přechod v sedle TORUGART PASS (3742 m) s celodenními výhledy na jezera, na zaledněné vrcholy Ťan šanu a stáda divokých koní. Ani tady žádní turisté, jenom my a nádherná příroda. Křížem přes Kyrgyzstán k druhému největšímu alpinskému jezeru světa (po Titicaca): ISSYK - KUL (teplé jezero). Kumys, širdak, kalpak, totemy ze dne 6. století. Nic se zde v zemi nomádů nezměnilo? BURANA: minaret z 11. století, muzeum s předměty z hedvábné cesty. Přesun do hlavního města BIŠKEK a u kvalitní vodky si zavzpomínáme na již ujetou cestu. Večer odlet domů.